Nazwa projektu: Dzieciaki ratują zwierzaki

Miejsce prowadzenia projektu: cała Polska

Data: IX 2021 – VI 2022

Beneficjenci: dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym

Cele  projektu:

  • zainteresowanie dzieci tematyką bioróżnorodności i ochrony zwierząt. Poprzez różnorodne działania dzieci poznają zwierzęta zamieszkujące Morze Arktyczne oraz Lasy Polski.
  • kształtowanie u dzieci postawy zaangażowania społecznego,
  • wsparcie działań pomocowych na rzecz ochrony i rehabilitacji zwierząt zamieszkujących Morza Arktyczne, polskie lasy oraz lasy tropikalne w Azji Południowo-Wschodniej.

Działania:

Dzięki Akcji dzieci poznają życie zwierząt w odmiennych regionach: życie zwierząt morskich w Morzu Arktycznym oraz życie małych ssaków w Polsce. Dzięki filmom, zdjęciom, prezentacjom, spotkaniom online z zootechnikami z ośrodków ratowania zwierząt oraz scenariuszom tworzonym przez Fundację CultureLab dzieci dowiedzą się jak żyją i jak chronione są dzikie zwierzęta w różnych częściach świata, a na koniec będą mogły podjąć decyzję czy chcą wesprzeć ochronę poprzez charytatywny kiermasz.

Aby przygotować nauczycieli do przeprowadzenia Akcji, w październiku i listopadzie 2021 Fundacja CultureLab zorganizuje 1,5 godzinne szkolenie online, gdzie przekaże wiedzę merytoryczną dotyczącą ratowania zwierząt oraz przedstawi propozycje gier i zabaw. Wszyscy chętni nauczyciele będą mogli wziąć udział w jednym z sześciu, 1,5 godzinnych szkoleń online, prowadzonych we współpracy z Ośrodkami Doskonalenia Nauczycieli z różnych części Polski.

W październiku i listopadzie Fundacja CultureLab zorganizuje 40-minutowe warsztaty online, prowadzone przez weterynarza lub zootechnika z Centrów Rehabilitacji Dzikich Zwierząt z Islandii, Polski i Malezji. Wszyscy chętni nauczyciele będą mogli wziąć udział w warsztatach, w trakcie których z pierwszej ręki dowiedzą się jak przebiega proces rehabilitacji dzikich zwierząt.

Następnie nauczyciele przeprowadzą zajęcia edukacyjne dla uczniów w oparciu o materiały wysłane na konto e-mail oraz materiały do pobrania z wyznaczonej strony (filmy, zdjęcia, prezentacje, opowiadania oraz scenariusze zajęć dotyczących życia i rehabilitacji wybranych zwierząt morskich i lądowych, scenariusze do teatrzyków oraz plansze do stworzenia własnoręcznych pacynek – zwierzaków).

Zależy nam na tym by jak najwięcej osób dowiedziało się o projekcie „Dzieciaki Ratują Zwierzaki”. Dlatego w ramach projektu chcemy, by nauczyciele biorący udział w projekcie dzielili się swoimi doświadczeniami i dokumentowali zajęcia za pośrednictwem Facebooka. Każdego miesiąca Fundacja publikować będzie jeden post, przypięty do góry strony, który przeznaczony do tego celu.

Po przeprowadzonych warsztatach dzieci wybiorą gatunek lub grupę zwierząt, którym chcą pomóc i wspólnie z nauczycielami przeprowadzą Akcję charytatywną „Dzieciaki ratują zwierzaki”, aby zebrać pieniądze na pomoc dla nich. W tym celu dzieci, wspólnie z rodzicami lub dziadkami, będą mieć za zadanie wykonania w domu jednej pacynki, które będą sprzedawane podczas kiermaszu zorganizowanego przez placówkę. Całkowity dochód ze sprzedaży pacynek zostanie przekazany Fundacji CultureLab na wsparcie Centrów Rehabilitacji Dzikich Zwierząt z trzech różnych regionów.

Fundacja CultureLab wraz z trzema Ośrodkami Ratowania Zwierząt (z Polski, Islandii i Malezji), stworzyła listę niezbędnych rzeczy potrzebnych do ochrony i ratowania dzikich zwierząt. W lutym 2022, zgodnie z deklaracjami Nauczycieli i Koordynatorów, odpowiednie kwoty zostaną przekazane na rzecz wybranych ośrodków. W zależności od wielkości pozyskanej kwoty, wspólnie z weterynarzami i zootechnikami pracującymi w Ośrodkach Ratowania Zwierząt zostanie podjęta ostateczna decyzja na temat tego na jakie cele przekazane zostaną środki (czy będą to np. bandaże, inkubatorki, ogrodzenia, czipy, leki, żywność etc).

Regulamin Akcji można pobrać TUTAJ.

Powiązane