Zgłoś się i otrzymaj bezpłatny egzemplarz książki – Mały Obywatel Świata

Aż 500 bezpłatnych egzemplarzy książki „Mały Obywatel Świata” czeka na chętne przedszkola, szkoły i biblioteki z województwa mazowieckiego.

Wystarczy, że do 26 listopada dyrekcja lub nauczycielka wypełni formularz i zadeklaruje chęć poprowadzenia z dziećmi lekcji (o prawie do zdrowia, żywności, pokoju czy czystego środowiska) w oparciu o książkę.

Mały Obywatel Świata otrzymał Honorowy Patronat Rzecznika Praw Obywatelskich. Książka powstała w ramach programu  polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. (Więcej o książce na dole strony)

HONOROWY PATRONAT

Zasady otrzymania książki

  • 1 placówka może otrzymać 1 książkę.
  • Chęć otrzymania książki może wyrazić zarówno dyrekcja jak i nauczyciel poprzez wypełnienie formularza online.
  • Chcąc otrzymać bezpłatną książkę należy dokładnie wypełnić formularz , przygotowany przez Fundację, pozostawiając swoje dane kontaktowe (nazwisko oraz adres e-mail) oraz nazwę i adres placówki do której ma zostać wysłana książka.
  • Prosimy o nie wysyłanie maili z prośbą o wysyłkę bezpłatnej książki. Zgłoszenia przyjmujemy JEDYNIE poprzez wypełnienie specjalnie przygotowanego formularza.
  • Wszystkie placówki, które zostaną zakwalifikowane do bezpłatnej wysyłki książek, zostaną powiadomione mailowo. 28 listopada, na adres e-mail podany przez zgłaszającego się w  formularzu, zostanie wysłany mail potwierdzający zakwalifikowanie do bezpłatnej wysyłki.
  • O zakwalifikowaniu do projektu decydować będzie wielkość miejscowości, PKB/capita oraz kolejność zgłoszenia

UWAGA: Grupą docelową projektu są dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym z najmniejszych miejscowości w woj. mazowieckim. Placówki położone w największych aglomeracjach miejskich – w Radomiu i w Warszawie – NIE MOGĄ stać się beneficjentami projektu. Zgłoszenia placówek z Warszawy i Radomia zostaną automatycznie wykreślone z listy wysyłkowej.

Po zakończonym projekcie i rozdaniu 500 bezpłatnych egzemplarzy, od 1 grudnia,  książka będzie do nabycia odpłatnie na portalu tuptuptup.org.pl oraz www.culturelab.pl. Całkowity dochód ze sprzedaży wspomoże działania statutowe Fundacji.

Dlaczego książka Mały Obywatel Świata?

Mały Obywatel Świata to pięć historii o niezwykłych przygodach trojga przyjaciół, którzy za sprawą magicznego kompasu przenoszą się do pięciu państw: Indonezji, Indii, Egiptu, Stanów Zjednoczonych oraz Jordanii. Spotkania z dziećmi z innych stron świata sprawiają, że Pola, Tola i Urwis angażują się w działania na rzecz ochrony zdrowia, równości czy pokoju. Odkrywają, jak wiele drobnych i ważnych rzeczy mogą sami zrobić dla innych, dla siebie, dla środowiska.

Podróżując z Tolą, Polą i Urwisem do Indonezji, dzieci odkryją bogactwo naturalne lasów równikowych oraz dowiedzą się, jak bezcenne jest prawo do opieki zdrowotnej. Snurkując w jednym z parków narodowych Egiptu przekonają się, że rafa koralowa jest podwodnym skarbem i trzeba robić wszystko, aby ją uratować. W Indiach dzieci poznają wartość prawa do edukacji, a w Stanach Zjednoczonych – siłę głosu mieszkańców zaangażowanych w lokalne wybory. Na koniec Tola, Pola i Urwis przeniosą się do obozu dla uchodźców w Jordanii i przekonają, jak trudne jest życie dzieci po stracie bezpiecznego domu, a czasem także … rodziny.

Mały Obywatel Świata z delikatnością i wyczuciem, jasnym i zrozumiałym dla dzieci językiem porusza ważne i trudne tematy. Są to bajki napisane dla dzieci i to dzieci były ich pierwszymi recenzentami. Ale jest to także książka dla dorosłych, rodziców, opiekunów i nauczycieli, którzy szukają pomysłu na to, jak o nieprostych tematach rozmawiać z dziećmi i odpowiadać na pytania o poważne sprawy.

Piesek słyszał, że każdy, także on sam, ma wpływ na okolicę, w której żyje. Nigdy jednak nie traktował tego poważnie – przecież jest małym, nieznanym pieskiem. Kto miałby go posłuchać? Dlaczego innych miałoby interesować jego zdanie? Był przekonany, że zawsze ktoś inny zdecyduje, co powstanie w jego lesie, szkole czy parku. Po rozmowie z Julią poczuł się tak, jakby dopiero otworzył oczy. Po raz pierwszy zaczął wierzyć, że także on może mieć na coś wpływ, a jego aktywność – choćby rozniesienie części ulotek – może coś zmienić.
Fragment bajki: Skate Park, czyli działaj na rzecz, a nie przeciwko

 Publikacja współfinansowana w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

[subscribe]