Chcesz otrzymać 20 scenariuszy o kulturze i historii polskich Żydów? Zgłoś się po publikację!

Chcesz poprowadzić fascynujące zajęcia dla najmłodszych dzieci przybliżających im kulturę i historię Żydów zamieszkujących polskie ziemie?

Chcesz zachęcić dzieci do poznania świąt i najważniejszych symboli żydowskich?

Chcesz otrzymać ciekawe materiały edukacyjne, dostosowane do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym?

Jeśli odpowiedź na wszystkie powyższe pytania brzmi tak, to projekt „Warszawa Lewiego i Dalii” jest dla Ciebie!

Aż 100 bezpłatnych egzemplarzy publikacji „Warszawa Lewiego i Dalii” czeka na przedszkola, szkoły i biblioteki z Warszawy, które chcą poprowadzić z dziećmi ciekawe zajęcia o tematyce żydowskiej. Każda placówka, która się zgłosi otrzyma od nas publikację zawierającą 20 scenariuszy zajęć (gier, zabaw na dworzu, zadań plastycznych) przybliżających historię i kulturę Żydów.

Ze względu na obecną pandemię nie wymagamy, aby zajęcia były przeprowadzone w tym roku szkolnym. Chcemy jednak abyście zadeklarowali, że jak tylko zajęcia w przedszkolach i szkołach wrócą do normalności, przeprowadzicie minimum 2 warsztaty (wybierając 2 z 20 proponowanych scenariuszy) z zakresu wielokulturowości Warszawy.

Projekt Warszawa Lewiego i Dalii powstał w ramach programu Miasta Stołecznego Warszawy, realizowanego przez Biuro Edukacji.

Co znajdziecie w naszych materiałach? Dlaczego warto je otrzymać?

W ramach projektu każda placówka otrzyma  jeden egzemplarz drukowanej, bezpłatnej publikacji „Warszawa Lewiego i Dalii”.
Przed Wami książka, która zabierze Was do Warszawy Lewiego i Dalii. Jesteśmy przekonani, że każda warszawska dziewczyna i każdy warszawski chłopiec, gdyby tylko mieli choć
jednego żydowskiego przyjaciela, na pewno znaliby wiele tradycji, obyczajów czy świąt obchodzonych hucznie przez Żydów. Poprzez książkę chcemy zapoznać najmłodszych czytelników z życiem codziennym i odświętnym polskich Żydów. Zrobimy to jednak tak, jak zrobiliby to Lewi lub Dalia – poprzez zabawę. Każde z zadań oraz zabaw przybliży Wam różne elementy żydowskiej kultury.

SPIS TREŚCI:

W publikacji odnajdziecie między innymi takie gry i zabawy:

Drejdl, czyli bączek – z Zaznajomienie dzieci ze znaną żydowską grą – „Drejdl” – niezwykle popularną w czasie święta Chanuki;

Żydowskie wycinanki do święta Szawuot – Nauczenie się dawnej sztuki wycinanek.

Symbole kultury i architektury żydowskiej – zapoznanie dzieci z ilustracjami macewy, menory, Tory, gwiazdy dawida czy typowego przysmaku – chałki

Żydowska trasa dla przedszkolaka – materiały i mapa do spaceru po Warszawie

Żydowska trasa w przedszkolnym ogrodzie – poznanie niezwykłych zabytków Warszawy związanych z historią żydów, za pomocą przedszkolnych podchodów

Święta żydowskie – gra w podchody – zapoznanie z najważniejszymi świętami żydowskimi za pomocą interaktywnych podchodów

Krzyżówka – hasło krzyżówki przybliży ważne słowo

Skojarzenia – żydowskie symbole – zapoznanie dzieci z żydowskimi symbolami

Elementy ubioru żydowskiego – wyzwanie plastyczne

Maluj jak Chagall – Zapoznanie dzieci z twórczością wybitnego żydowskiego
malarza Marca Chagalla.

Czy sowa jest koszerna – zapoznanie dzieci z podstawowymi zasadami koszerności

Zasady otrzymania książki

Jeśli chciałbyś otrzymać od nas publikację  „Warszawa Lewiego i Dalii ” w wersji drukowanej,  zapoznaj się z poniższymi zasadami:

UWAGA! W związku z pandemią Coronawirusa  zasady otrzymania publikacji uległy zmianie – na korzyść nauczycieli

 • 1 placówka może otrzymać 1 bezpłatną książkę.
 • Aby otrzymać książkę, należy:
  •  jedynie zadeklarować chęć przeprowadzenia warsztatów w roku szkolnym 2019/2020 lub 2020/2021
  • te z placówek, które chcą otrzymać dyplom w formie pdf do 30 czerwca 2020 r, powinny wypełnić RAPORT KOŃCOWY dostępny na www.culturelab.pl. Raport będzie BARDZO KRÓTKI (nazwa placówki, liczba dzieci, tytuł warsztatu, opis (300 – 500 znaków), zdjęcie (0-3) – nie jest ono obowiązkowe
 • Chęć otrzymania książki może wyrazić zarówno dyrekcja jak i nauczyciel poprzez wypełnienie formularza online. W formularzu zebrane są dane niezbędne do kontaktu z nauczycielami oraz dane adresowe placówki,  do której ma zostać wysłana książka.
 • Prosimy o nie wysyłanie maili z prośbą o wysyłkę bezpłatnej książki. Zgłoszenia przyjmujemy JEDYNIE poprzez wypełnienie specjalnie przygotowanego formularza.
 • Wszystkie placówki, które zostaną zakwalifikowane do bezpłatnej wysyłki książek, zostaną powiadomione mailowo.  Na adres e-mail podany przez zgłaszającego się w formularzu, zostanie wysłany mail potwierdzający zakwalifikowanie do projektu „Warszawa Lewiego i Dalii”
 • W przypadku większej liczby zgłoszeń, o zakwalifikowaniu do projektu decydować będzie kolejność.
 • Wszyscy nauczyciele, którzy wypełnią KRÓTKI RAPORT KOŃCOWY, otrzymają zaświadczenie w pdf do własnoręcznego wypełnienia.

UWAGA: Grupą docelową projektu są dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym z Warszawy. Placówki spoza Warszawy – NIE MOGĄ otrzymać bezpłatnej książki w wersji drukowanej.  Mogą jednak otrzymać książkę w wersji pdf.

[subscribe]