Akcja „Płomień Solidarności”

logo akcji Płomień Solidarności

24 lutego, o 4 nad ranem, dokładnie rok po brutalnym ataku Rosji na Ukrainę w całej Polsce (a także poza granicami naszego kraju) zapłonął Płomień Solidarności. Ten symboliczny gest wsparcia dla naszych przyjaciół i bliskich z Ukrainy był wynikiem ogólnopolskiej  akcji, którą  nasza Fundacja CultureLab zainicjowała wspólnie ze Stowarzyszeniem ArtCity (Rzeszów), Fundacją Inna Przestrzeń / Centrum Wsparcia Koordynacji, Fundacją Folkowisko i OKO.press. 

loko akcji Płomień Solidarności w 3 językach

„Płomień solidarności” – deklaracja 

Ogłaszając akcję pisaliśmy: „24 lutego mija rok bestialskiej agresji rosyjskiego reżimu na nasze siostry i braci z Ukrainy. Mija rok ich bohaterskiej postawy, nieustępliwej walki w obronie domu i ojczyzny. W obronie normalnego życia w suwerennym kraju. Los Ukraińców i Ukrainek zależy od ich własnej determinacji i odwagi, która staje wobec próby zmęczenia i rozpaczy, ale wiele zależy także od reakcji demokratycznego świata, Europy, Polski, Polek i Polaków. W tragiczną i heroiczną rocznicę 24 lutego proponujemy rozpalenie ognisk, które będą symbolem tego, że nie gaśnie nasze oburzenia na tych, którzy mordują Ukrainę i nasz podziw dla jej obrońców. Nie opada płomień naszej solidarności, chęć angażowania się w pomoc także siostrom i braciom uchodźcom”.

Warszawa, Rzeszów, Poznań, Boston i Tbilisi – byliśmy razem 

„Płomień Solidarności” zapłonął w ponad 30 lokalizacjach w Polsce (Warszawa, Kraków, Gdynia, Opole, Jabłonna, Rzeszów, Gorajec, Niepołomice, Starogard Gdański, Kiełczów, Wrocław, Elbląg, Sosnowiec, Zielona Góra, Borkowice, Bielsko-Biała, Szczecinek, Kielce, Lublin, Trzebinia, Bydgoszcz, Lubogoszcz, Gdańsk) i za granicą (New Hampshire, Duluth-Minnesota, Tbilisi, Boston). Z racji wydarzenia w naszym portalu Mapuj Pomoc powstała specjalna mapa, na której wciąż możecie zobaczyć wszystkie miejsca, w których zorganizowano akcję -> https://mapujpomoc.pl/plomiensolidarnosci. O wyznaczonej godzinie łączyliśmy się online na żywo, dzieląc się słowami wsparcia – zapis nagrania znajdziecie tutaj.

Nasza prezeska Maria Shmelova dla OKO.press:

„Jadąc przez miasto na miejsce zbiórki nad Wisłą, wyobrażałam sobie, jak 24 lutego 2022 roku wyglądał w Ukrainie, np. w Kijowie. Takie same jak dziś w Warszawie śpiące ulice, cisza, latarnie oświetlające puste chodniki, gdzieniegdzie zapalone światło w mieszkaniu… I nagle, w jedną sekundę całe dotychczasowe życie się kruszy, rozpada na milion kawałków, a ty pośpiesznie starasz się je jakoś wcisnąć do walizki i ruszyć z tym „dorobkiem swego życia” przed siebie, na zachód. Dobrze, że tam nie zostajesz odrzucony, zatrzymany do wyjaśnienia, że cię przyjmą, dadzą ciepłą zupę, znajdą dach nad głową, wysłuchają, a ktoś nawet otrze twoje łzy i przywróci ci wiarę w świat, w człowieka. Tak było rok temu, kiedy tysiące, a potem miliony moich rodaków i rodaczek ruszyło do Polski, a część przez Polskę dalej.” 

zdjęcie z akcji Płomień Solidarności
Płomień Solidarności w Warszawie

Więcej o akcji

Zachęcamy do lektury artykułów w portalu Mapuj Pomoc i OKO.press, które opisywały i relacjonowały akcje, a także do przesłuchania wywiadu z prezeską naszej fundacji Marią Shmelovą, które o „Płomieniu Solidarności” opowiedziała w radiu TOK FM.

[subscribe]