5 w pełni wyposażonych karetek wysłanych do Kijowa. Fundacja CultureLab i BeForUkrain działa.

W sobotę, 26.03.2022, pięć w pełni wyposażonych karetek dotarło do granicy polsko – ukraińskiej w Medyce.

Po dobie jazdy belgijscy kierowcy zamienili się z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi i przekazali karetki pracownikom Narodowego Instytutowi Onkologii w Kijowie. Wspólna kooperacja BeforUkrain, Ambasady Ukrainy w Belgii i Fundacji CultureLab zakończona sukcesem.

Rak i ciężkie choroby nie ustają gdy trwa wojna. Wspólnie staramy się nieść pomoc tym którzy najbardziej potrzebują wsparcia.

Trzymamy kciuki, by karetki dotarły bezpiecznie na miejsce.

Dla tych z Was, którzy zastanawiają się, jak rozpoczęliśmy współpracę z Ambasadą Ukrainy w Belgii, możemy powiedzieć.. że to splot kilku wydarzeń, za które obecnie obydwie strony są chyba wdzięczne…

ok.7 dnia wojny w Ukrainie, rząd Polski i Ukrainy podjął decyzję, że przejścia graniczne w Korczowie i Dorohusku będą miały specjalne „ścieżki humanitarne”. Na nich będą panowały uproszczone procedury celne, tak by tiry z żywnością, jedzeniem czy lekami mogły szybciej przejeżdżać przez granice. Niemal tego samego dnia padła decyzja, że konwoje humanitarne z Europy mogą przebywać szybką ścieżką humanitarną, jeśli zostaną zatwierdzone przez polską organizację pozarządową.

9 dnia wojny, Fundacja CultureLab zgłosiła chęć wspierania przejazdów takich konwojów. Byliśmy wtedy jedną z 4 organizacji która wyraziła taką gotowość.

11 dnia wojny, w niedzielę, Członkini Zarządu Fundacji otrzymała telefon o 10:00 rano. Był to pracownik Kancelarii Premiera. Ambasada Ukrainy w Belgii przygotowała transport humanitartny, ale bez zatwierdzenia polskiego ngo nie mogą wyruszyć w stronę granicy. Wszystko sprawdzone i poświadczone. . Polska strona musi tylko zatwierdzić transport. Pani dzwoniła do 3 pozostałych fundacji, ale w niedzielę albo nie odbierali albo aktualnie nie byli dostępni, a to nagła potrzeba. Fundacja, szybko podpięła się pod system, zdobyła niezbędne dane od Ambasady do zatwierdzenia transportu i tak, pierwsza ciężarówka z darami wartymi 100 000 EURO mogła spokojnie jechać z Belgii w kierunku Kijowa.

Tak się zdażyło, że akurat w niedzielę, w dzień w który inne organizacje nie odbierały telefonu, my odebraliśmy. Tak się złożyła, że Monika Miłowska, członkini zarządu Fundacji, mówi po niderlandzku a Maria Shmel’ova, druga członkini, jest Ukrainką. Tak się złożyło że tego dnia, mogliśmy wesprzeć jeden konkretny transport.

Dziś mija miesiąc wojny. Od tego czasu Fundacja CultureLab nawiązała bliski kontakt z Ambasadą Ukrainy w Belgii. Wspólnymi siłami wysłaliśmy 38 tirów z wodą, żywnością, środkami chemicznymi i lekarstwami wartymi łącznie 3 800 000 EUR. Nasi belgijscy partnerzy rozpoczęli wsparcie 300 punktów dla matek z dziećmi, w okolicy Lwowa, które jednocześnie Fundacja CultureLab wzięła pod swoją opiekę. Jednocześnie interweniowaliśmy na granicy o 4 nad ranem i 23:00 gdy były jakieś problemy z przejazdem.

Dziś przez granicę przejechało 5 karatek. 5 karetek na które Fundacja CultureLab pewnie nigdy nie znalazłaby Funduszy. Ambasada Ukrainy w Belgii ma jednak wielu przyjaciół, w tym BeforUkrain. Oni znaleźli środki na karetkę. My znaleźliśmy sposób jak karetką przejechać nie przez Dorokush czy Korczowę ale Medykę. Szpital onkologiczny w Kijowie był jednym z priorytetów dla każdej ze stron. W taki oto sposób, wspólnymi siłami 5, po brzegi wypełnionych karetek przejechało przez granicę.

Krótka historia współpracy ponad granicami.

Obyśmy od jutra mogli pomagać w Ukrainie, w której wojna zostanie zakończona.

[subscribe]