Nazwa projektu: Projekt „Liderzy polskiej edukacji”

Miejsce prowadzenia projektu: cała Polska

Data: 1 marca – 31 grudnia 2023 r.

Beneficjenci: 

  • Dzieci w wieku 4-10 lat.
  • Nauczyciele szkół podstawowych z 7 regionów Polski.
  • Nauczyciele przedszkolni oraz wczesnoszkolni.

Główny Partner

Cele projektu:

  • Budowa aktywnej Sieci Liderów i Liderek Zrównoważonego Rozwoju z 7 regionów polski.
  • Szerzenie świadomości, wiedzy i idei z zakresu edukacji o zrównoważonym rozwoju wśród edukatorów w oparciu o materiały dedykowane dzieciom w przedziale wiekowym 4-10 lat.

 

Działania:

W ramach projektu wraz z Fundacją Veolia Polska panujemy zbudować „Ogólnopolską Sieć Liderek i Liderów Zrównoważonego Rozwoju”.

Będzie to częścią większego projektu finansowanego przez Deutsche Bundesstiftung Umwelt oraz realizowanego we współpracy z Naturschutzzentrum „Oberlausitzer Bergland“ Neukirch (niemiecką organizacją pozarządową skupiającą się na edukacji środowiskowej mieszkańców landu Saksonia). W latach 2023-2024 Fundacja CultureLab tworzy i wdraża Kalendarz Nauczyciela, w którym znajdą się różnorodne scenariusze zajęć dla dzieci w wieku 3-8 lat na temat dni (świąt) poświęconych tematom środowiskowym, np. Dniu Wody, Dniu Czystego Powietrza, Dniu bez Plastiku ect. Projekt zakłada stworzenie scenariuszy zajęć do 40 wyjątkowych dni, zaprogramowanie strony Kalendarza Nauczyciela i Opublikowanie 200-240 scenariuszy na stronie – https://tuptuptup.org.pl/kalendarz.

Do projektu zamierzmy zaprosić Centra Doskonalenia Nauczycieli min z: Gorzowa Wielkopolskiego, Jeleniej Góry, Pruszkowa, Gniezna i Wałbrzycha.

Ponadto, w ramach podjętych działań przeprowadzone zostaną konsultacje z ośrodkami doskonalenia nauczycieli. W 2023 roku odbędzie się spotkanie stacjonarne oraz spotkanie online z udziałem liderów i liderek z ośrodków doskonalenia nauczycieli z całej Polski. W ramach konsultacji, będziemy doskonalić umiejętności edukatorów związane z tematyką przywództwa, jak również nasze doświadczenie związane z edukacją o zrównoważonym rozwoju dla dzieci.

Do grupy liderów i liderek zaproszeni zostaną przedstawiciele ośrodków doskonalenia nauczycieli, przede wszystkim eksperci ds. edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, jak też lokalni liderzy i edukatorzy rozpowszechniający wiedzę o zrównoważonym rozwoju w swoim środowisku.

Już teraz nawiązaliśmy stałą współpracę z sześcioma centrami doskonalenia nauczycieli, m.in. w Sosnowcu, Olsztynie, Białymstoku, Częstochowie, Olecku oraz w Warszawie. Stworzenie Sieci lokalnych liderów i liderek przyczyni się do trwalszej, stabilniejszej i bardziej systematycznej współpracy nauczycieli z Polski związanej z edukacją dotyczącą Celów Zrównoważonego Rozwoju.

 

Link do najbliższego szkolenia – 25.01.2023 (dla zarejestrowanych uczestników) – tutaj