Nazwa projektu: Ogródki ze smakiem

Miejsce prowadzenia projektu: cała Polska

Data: IV 2022 – 05 2022

Beneficjenci: przedszkola w całej Polsce

Cele  projektu:

  • zaznajomienie dzieci, rodziców i opiekunów z ideą dbania o środowisko, niemarnowania żywności oraz produkowania mniejszej ilości odpadów.

Działania:

Miejskie ogrodnictwo to przyszłość miast i planety w obliczu zmian klimatycznych. Mądrą edukację o nim najlepiej zacząć wśród najmłodszych. Dobroczynny wpływ ogródków na proekologiczne wychowanie dzieci potwierdzają liczne raporty i badania uniwersyteckie. Badania pokazują, że dzieci mające bezpośredni kontakt z naturą, zaangażowane w pielęgnowanie roślin podejmują zdrowsze wybory żywieniowe. Obserwując czynnie proces wzrostu rośliny od samego nasionka, chętniej sięgają w domu po owoce i warzywa jako smaczne i zdrowe przekąski.

W konkursie „Ogródki ze smakiem” przedszkola z całej Polski mogą powalczyć o nagrodę główną – ogródek warzywny, w którym prowadzić będą działalność edukacyjną wśród najmłodszych na temat ekologii. Inicjatorem akcji jest marka Electrolux, która namawia do mądrego korzystania z zasobów oraz proekologicznych wyborów. Honorowym patronem konkursu został PAN Ogród Botaniczny – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie.

Mechanika konkursu:

  1. Wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który razem z zasadami i regulaminem konkursu dostępny jest na stronie www.ogrodkizesmakiem.pl. Należy w nim przedstawić pomysły na wykorzystanie ogródka warzywnego w zajęciach edukacyjnych, wskazać optymalne miejsce na terenie placówki, w którym ma być założony ogródek oraz zapewnić bieżącą, całoroczną opiekę nad ogródkiem, w tym dostęp do wody.
  2. Pierwszy etap konkursu (6.04-25.04.2022): nadsyłanie zgłoszeń przez placówki oraz możliwość oddawania głosów na wybrane przedszkole na stronie konkursu.
  3. Drugi etap konkursu (25.04-31.04.2022): 20 przedszkoli z największą liczbą głosów dostanie się do ścisłego finału i zostanie ocenionych przez jury konkursowe. Ogłoszenie 5 zwycięzców nastąpi 6.05.2022 na stronie konkursowej.
  4. Począwszy od 9.05.2022 rozpocznie się budowa ogródków warzywnych w zwycięskich przedszkolach.

Nagrodą główną w konkursie jest zaprojektowanie i wykonanie ogródka oraz szkolenie z jego prowadzenia przygotowane w formie warsztatów. Projekt i założenia ogródka będą omawiane 
z dyrekcją przedszkola i dziećmi w formie warsztatów, przez co dzieci od początku będą zaangażowane w tworzenie ogródka i będą mogły poczuć, że to miejsce powstaje specjalnie dla nich. Ponadto, 
w zwycięskich przedszkolach w połowie czerwca, kiedy już wzejdzie część roślin, przeprowadzone zostaną warsztaty z gotowania less waste z plonów ogródkowych.

Nagrodą dodatkową w konkursie dla kolejnych 15 przedszkoli są zestawy dla początkujących ogrodników, ułatwiające rozpoczęcie przygody z prowadzeniem przedszkolnego ogródka warzywnego.

Wyniki konkursu:

Spośród 20 finałowych przedszkoli, które otrzymały największą liczbę głosów od swoich sympatyków, jury wybrało 5 przedszkoli, w których zostaną wykonane ogródki warzywne. Komisja konkursowa nagrodziła te przedszkola, które wykazały się wyjątkowymi pomysłami na wykorzystanie ogródka w zajęciach edukacyjnych. Są to:

  • Przedszkole Publiczne nr 2 w Kątach Wrocławskich
  • Przedszkole nr 11 „Pod Kasztanami” w Gdyni
  • Przedszkole nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kubusia Puchatka w Głubczycach
  • Przedszkole Miejskie nr 112 w Łodzi
  • Przedszkole Miejskie nr 14 im. Niezapominajki w Olsztynie

Pozostałym 15 placówkom jury przyznało nagrodę dodatkową – zestawy ogrodnicze, ułatwiające rozpoczęcie przygody z prowadzeniem przedszkolnego ogródka warzywnego.

Dodatkowo postanowiono też wyróżnić dwa przedszkola z największą liczbą oddanych na nie głosów – drzewkiem jabłoni. Są to:

  • Przedszkole nr 423 w Warszawie
  • Przedszkole Przyjaciół Książki w Sierakowie

Więcej informacji można znaleźć na stronie konkursu TUTAJ.