Nazwa projektu: Kocham Warszawę – Łapię Deszczówkę II, „Dziennik Obserwatora Opadów”
Miejsce prowadzenia projektu: Warszawa
Data: 1 wrzesień 2022 – 30 kwietnia 2023 r.
Beneficjenci:
- Dzieci w wieku 7-9 lat.
- Nauczyciele z warszawskich szkół podstawowych.
- Nauczyciele przedszkolni oraz wczesnoszkolni.
Partnerzy
Cele projektu:
- zwiększenie świadomości nauczycieli szkolnych na temat wód opadowych oraz gromadzenia wody deszczowej.
- Stworzenie kompletu materiałów edukacyjnych dla nauczycieli klas 1-3 (scenariusze zajęć oraz „Dziennik Obserwatora Opadów” z anegdotami, eksperymentami i tekstami wprowadzającymi w tematykę retencji wód w różnych porach roku).
- Przeprowadzenie szkoleń dla nauczycieli biorących udział w projekcie.
- Rozpowszechnienie materiałów edukacyjnych o łapaniu deszczówki wśród nauczycieli szkolnych z Warszawy.
Działania:
W ramach projektu „Kocham Warszawę – Łapię Deszczówkę II” przy współpracy z Fundacją Veolia mamy na celu zwiększenie świadomości i wiedzy uczniów (klas 1-3) oraz ich nauczycieli na temat istoty opadów oraz konieczności łapania wody deszczowej. W projekcie w sposób bezpośredni weźmie udział ponad 1 000 dzieci (7-9 lat) oraz ponad 50 nauczycieli szkolnych (wychowawców, asystentów językowych i nauczycieli świetlic z terenu Warszawy).
Wszelkie działania edukacyjne zamierzamy prowadzić w oparciu o materiały autorskie, tj.: ilustracje oraz scenariusze lekcji uwzględniające w swoim zakresie eksperymenty, pokazy slajdów, plansze, wiersze i inne elementy możliwe do wykorzystania w trakcie warsztatów z dziećmi.
W ramach projektu powstanie 8 scenariuszy zajęć: 4 wprowadzenia na 4 pory roku, kartę obserwatora, anegdoty, powiedzenia i eksperymenty uzmysławiające tematy oszczędzania wody, suszy, roztopów i łapania deszczówki. Podstawowym narzędziem edukacyjnym powstałym w ramach projektu będzie Publikacja „Dziennik Obserwatora Opadów”.
W ramach projektu przygotowane zostaną także 2 szkolenia, w których łącznie weźmie udział minimum 50 nauczycieli ze szkół wyselekcjonowanych przez Miasto st. Warszawa.
Wszystkie materiały będą bezpłatne przez co dzieci i ich edukatorzy będą mogli korzystać z nich przez długi czas. Ponadto, udostępnione będą za pośrednictwem strony internetowej tuptuptup.org.pl oraz w mediach społecznościowych.