Segreguj na 5 – zapisy na BEZPŁATNE warsztaty dla warszawskich przedszkoli

Chcesz otrzymać bezpłatne i  wyjątkowe warsztaty o segregacji śmieci „Segreguj na 5 – warsztaty dla przedszkoli”?

Chcesz aby  dzieci w Twoim przedszkolu zrozumiały jak segregować śmieci?

Chcesz dodatkowo otrzymać „memorki Segreguj na 5” oraz „Scenariusze zajęć” o segregacji dla swojej grupy?

Jeśli odpowiedź na powyższe pytania brzmi – „tak”, to warsztaty „Segreguj na 5” są dla Ciebie i Twoich podopiecznych!! Zgłoś swoją placówkę do projektu i otrzymaj od 3 do 5 BEZPŁATNYCH warsztatów o segregacji śmieci.

Już 15 września 2020 rusza projekt „Segreguj na 5”. Wspólnie z Miastem Stołecznym Warszawa chcemy upowszechnić zasady segregacji śmieci wśród społeczności warszawskiej. Przez kolejne 3 miesiące zrobimy wszystko co w naszej mocy by zwiększyć wiedzę i świadomość dzieci w wieku przedszkolnym  na temat segregacji odpadków.

W ramach 150 warsztatów edukacyjnych przeprowadzonych w minimum 40 warszawskich przedszkolach, Fundacja zwiększy umiejętności segregacyjne u 3000-3700 dzieci w wieku 4-7 lat. Jednocześnie poprzez 7 szkoleń zorganizowanych dla min. 128 nauczycieli Fundacja zwiększy wiedzę nauczycieli z obszaru segregacji.

Każda placówka edukacyjna biorąca udział w projekcie otrzyma grę „Segregacja na 5”, oraz broszurę w formie pdf  „segregacja na 5”. Nauczyciele otrzymają również dwa scenariusze zajęć jak i prezentację z minimum 20 różnorodnymi grami i zabawami z Polski i świata dotyczącymi segregacji śmieci.

Więcej na temat całości projektu przeczytacie TUTAJ

Jak zgłosić się na warsztaty?

UWAGA! Rejestracja została zakończona. Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia!

Od 15 września do 30 listopada 2020 roku, Fundacja CultureLab przeprowadzi 150 warsztatów dla łącznej liczby 3000 dzieci. W każdym ze zgłoszonych przedszkoli Fundacja poprowadzi od 3 do 5 jedno-godzinnych warsztatów w wybranym dniu (liczba warsztatów uzależniona będzie od liczby grup prowadzonych przez przedszkole. Duże placówki będą mogły otrzymać aż 5 warsztatów).

Jednocześnie każda placówka otrzymująca warsztaty zobowiąże się do oddelegowania minimum 2 swoich nauczycieli na szkolenie odbywające się w okresie wrzesień – grudzień 2020, oraz do przeprowadzenia minimum 1 dodatkowych warsztatów dla dzieci już na własną rękę.

W przypadku zamknięcia szkół, Fundacja będzie prowadzić warsztaty online dla dzieci.

Zgłoszenia na warsztaty odbywają się online. Formularz do rejestracji dostępny jest TUTAJ.

Każda placówka może otrzymać maksymalnie 5 warsztatów . Zaczynamy o 9:00 i kolejno co godzina idziemy do nowej grupy o 10:00, 11:00, (12:00 – przerwa na obiad w przedszkolach) 12:30, 13:30. Jeśli z placówki zarejestruje się niezależnie kilku nauczycieli, będziemy się kontaktować celem ustalenia najbardziej dogodnego terminu.

W trakcie rejestracji nauczyciel będzie musiał wybrać najbardziej dogodny termin warsztatów. Prosimy więc przedyskutować z dyrekcją który termin będzie odpowiedni dla wszystkich grup.

Ze względu na siłę wyższą dajemy możliwość otrzymania warsztatów online. O wybranej godzinie łączymy się z klasą, a 2 dni wcześniej wysyłamy do placówki ewentualne pliki pdf do wydrukowania. Dzięki temu przy obecności nauczyciela prowadzącego, w bezpiecznym środowisku przedszkolnym, z nami na ekranie lub tablicy multimedialnej, zajęcia mogą być równie ciekawe 🙂

Jak przebiegają warsztaty "Segreguj na 5"

1 grupa = max 25 osób

1 grupa = 50 minut zajęć

A oto planowany scenariusz warsztatów:

1. Czytanie bajki (10-15 minut)
Głównymi bohaterami bajek TupTupTup jest troje przyjaciół : sówka, pies i kot. W trakcie różnorodnych przygód, zwierzaki wciągną dzieci w swój magiczny świat i pokażą, jak ważna jest segregacja śmieci i ograniczenie liczby odpadów.
Na dywanie, w miłej atmosferze, prowadząca przeczyta jedną wybraną bajkę (stworzoną przez Fundację w latach poprzednich – Eko Patrol lub Koszo-mrówka, a najpilniejsi słuchacze zostaną nagrodzeni naklejkami.

2. INTERAKTYWNE ZABAWY (20 minut)
Najważniejsze słowa oraz przesłanie bajki zostanie wplecione w quiz, grę lub inną interaktywną zabawę. Dzięki ilustracjom, muzyce (piosenka Segregacja na 5), grze (Segregacja na 5 – zaadaptowanej do potrzeb grupy) dzieci utrwalą wiedzę przemyconą w bajce TupTupTup.

Wybór gier będzie uzależniony od wieku dzieci. Przykładowe gry i zabawy na które natkniesz się w trakcie warsztatów.
a) piosenka „Segreguj na 5” (w każdym ze scenariuszy)
b) wierszyki o odpadach połączone ze zgadywanką „Nie pomyli się ten wcale; Kto pomyśli, że metale; Koniecznie przetwarzać trzeba,; Bo boksyt* nie spada z nieba. Puszki z metalu zgniatamy; Kosza żółtego szukamy. Wnet powstanie metal nowy; Do użytku znów gotowy. Może garnek dla kucharza? Może rower dla kolarza? Przetwarzajmy wciąż metale Jakości nie tracąc wcale. Wszystkie stare reklamówki, po jogurtach kubki, torebki i worki foliowe; Do recyklingu gotowe; Wrzucaj wnet do pojemnika – Niechaj góra śmieci znika! A butelki plastikowe; Przezroczyste, kolorowe, Zgniatać trzeba zawsze, wszędzie; Łatwiej je przewozić będzie. Wielki smutek we mnie wzbiera, gdy do tego kontenera z przedszkolaków któryś chowa stos po lekach opakowań, buteleczki po oleju, farbach, i do papieru kleju!”.
Zabawa z wierszem polega na tym iż dzieci otrzymują szablony odpadków i słuchając uważnie wiersza podejmują decyzje czy w wierszu padła nazwa ich odpadka, a jednocześnie czy dany odpadek mógł zostać wrzucony do np. żołtego kosza, czy też nie. Po zakończonym wiersza dzieci podchodzą do prowadzącego i kładą obrazek w odpowiednim miejscu, informując pozostałych przedszkolaków co usłyszały.
c) Grę karcianą „segreguj na 5” (Grę memorki każda grupa otrzyma po zakończonych warsztatach)

3. PLASTYKA (20 minut)
Plastyka z tuptuptup.org.pl to farba, kredka, klej i tektura jak również gips, materiałowe torby i inne niestandardowe materiały plastyczne, które są ekologiczne.

Partnerzy

Projekt współfinansowany przez Miasto st. Warszawa (Biuro Edukacji)

[subscribe]