Ruszamy z projektem „Edukacja varsavianistyczna najmłodszych”

kamienice na Starym Mieście w Warszawie

Rozpoczęliśmy projekt „Edukacja varsavianistyczna najmłodszych – kreatywne warsztaty oraz spacery po Warszawie” i po raz kolejny, wspólnie z Miastem Stołecznym Warszawa zapraszamy najmłodszych mieszkańców Warszawy na wspólne eksplorowanie zabytków, kultury i historii.

 

Najmłodsze dzieci przyswajają wiedzę oglądając, dotykając i doświadczając, dlatego w ramach projektu zabierzemy dzieci w świat architektury i sztuki Warszawy, przeprowadzając warsztaty, spacery tematyczne po Starym Mieście (z przewodnikiem) oraz Biegi Rodzinne.

 

Aby zwiększyć wiedzę nauczycieli z zakresu edukacji varsavianistycznej zaprosimy ich na szkolenie oraz przekażemy im publikację „Detektywistyczny spacer po Starym Mieście”, dzięki której będą mogli przeprowadzić warsztaty edukacyjne dla dzieci na własną rękę.

Dzięki bajce „Detektywistyczny spacer po Starym Mieście” mówiącej o mieszkańcach Wąskiego i Szerokiego Dunaju, o ważnych elementach architektonicznych Rynku Starego Miasta oraz o legendach związanych ze Starym Miastem, przybliżymy dzieciom historię wybranych zabytków. Pomogą w tym również nietuzinkowe gry i zabawy powstałe przy współpracy z przewodnikiem miejskim PTTK oraz architektką miejską, polegające między innymi na ułożeniu kamienic z drewnianych klocków (w oparciu o wcześniej wybrane wzory) oraz na tworzeniu własnych polichromicznych wzorów w specjalnej formie o wielobarwnych warstwach.

W okresie wiosennym Fundacja zabierze 16 grup przedszkolnych na spacery po Warszawie. Korzystając z mapy „TupTup po Starym Mieście”, powstałej dzięki funduszom Miasta St. Warszawy w 2018 roku, fundacja poprowadzi najmłodszych warszawiaków po zaułkach Starego Miasta. Przy Katedrze św. Jana dzieci dowiedzą się jak wyglądał herb Warszawy w XIV wieku, dowiedzą się czym charakteryzuje się styl gotycki, poznają legendę o Bazyliszku, Warsie i Sawie oraz uśpionym niedźwiedziu, na własne oczy przekonają się jak wygląda polichromia oraz dlaczego mur obronny składa się z dwóch równolegle biegnących murów.

Na koniec, bo w maju i czerwcu 2022 roku, chcąc dotrzeć z projektem do jak najszerszego grona odbiorców , w dwa wybrane weekendy maja i/lub czerwca 2022 roku Fundacji poprowadzi Grę rodzinną „TupTup po Warszawie”. Mieszkańcy i mieszkanki Warszawy, którzy wybiorą się na spacer po Starym Mieście otrzymają od Fundacji mapę oraz publikację z grami i zabawami (powstałymi na początku projektu).

Więcej na temat projektu przeczytacie TUTAJ.

Partnerzy

Projekt współfinansowany przez Miasto st. Warszawa

[subscribe]