Rusza projekt Ekodetektywi i miejskie zagadki!

Bohaterowie ekobajek uczą warszawskie przedszkolaki, jak dbać o czyste powietrze i własne zdrowie.  Rusza program edukacyjny „Ekodetektywi i miejskie zagadki”.

Poprawa jakości powietrza to duże wyzwanie dla miast. W Warszawie rusza właśnie program „Ekodetektywi i miejskie zagadki” adresowany do najmłodszych mieszkańców stolicy. Dzięki książce z ekobajkami oraz zajęciom w wybranych przedszkolach, maluchy dowiedzą się, jak każdy z nas może na co dzień dbać o czyste powietrze, a tym samym o własne zdrowie. Z materiałów edukacyjnych skorzystają także rodzice i nauczyciele wychowania przedszkolnego.

Książkę „Ekodetektywi i miejskie zagadki” można bezpłatnie pobrać z  tu. Jej bohaterowie, Pola, Tola i Urwis, zapraszają maluchy do tajemniczego świata miejskich zagadek, jednocześnie, przybliżając im współczesne wyzwania miast, takie jak efektywność energetyczna budynków czy zjawisko miejskiej wyspy ciepła.

Książeczka zawiera dwie podzielone tematycznie bajki: „Energia na plus. Jak zatrzymać ciepło  w domu?” oraz „Zieleń w mieście. Recepta na zdrowie i czyste powietrze” oraz liczne dodatkowe aktywności, takie jak eksperymenty, zabawy czy prace plastyczne. Do każdego z rozdziałów przygotowano również wstęp adresowany do dorosłych czytelników, dzięki któremu mogą pogłębić swoją wiedzę i przygotować się do rozmów z dziećmi. Dzięki temu książka to nie tylko doskonała lektura dla dzieci, ale także cenne źródło inspiracji dla rodziców i nauczycieli wychowania przedszkolnego, szukających pomysłów na ekologiczne zajęcia z najmłodszymi.

Od marca z materiałów zawartych w książce będą korzystać wolontariusze spółki Veolia Energia Warszawa, którzy poprowadzą z najmłodszymi warszawiakami bezpłatne zajęcia w kilkunastu wybranych warszawskich przedszkolach. Podczas warsztatów, najmłodsi warszawiacy dowiedzą się skąd bierze się smog, jak zadbać o to by ciepło nie uciekało z naszych domów oraz jak dzięki miejskiej zieleni można poprawić jakość powietrza, lokalny klimat oraz nasze zdrowie i jakość życia.

Program „Ekodetektywi i miejskie zagadki” jest realizowany przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa oraz Fundację CultureLab ze środków Fundacji Veolia Polska, w ścisłej współpracy z Biurem Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej Urzędu m.st. Warszawy w ramach Partnerstwa SDGs „Razem dla Środowiska”, którego celem jest budowanie klimatu współpracy przy wdrażaniu Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, szczególnie ich środowiskowego wymiaru.

***

Organizatorzy:
Centrum UNEP/GRID-Warszawa działa jako organizacja pozarządowa od blisko 30 lat, wspierając realizację misji Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska w Polsce. Swoje działania realizuje we współpracy z organizacjami krajowymi oraz zagranicznymi. Jest partnerem jednostek samorządowych, oświatowych oraz firm wdrażających politykę społecznej odpowiedzialności biznesu.

Fundacja CultureLab  – czyli my, tworzymy społecznie odpowiedzialną wspólnotę przedszkoli, firm i instytucji wspierających mądrą edukację dla dzieci. Działamy na poziomie makro, wprowadzając zmiany w ogólnym systemie kształcenia najmłodszych dzieci, oraz na poziomie mikro, prowadząc liczne warsztaty dla dzieci w Warszawie i innych miastach Polski. Należymy do sieci organizacji The World’s Largest Lesson, która przy wsparciu UNICEF i UNESCO edukuje dzieci o zrównoważonym rozwoju na całym świecie.

Fundacja Veolia Polska jest fundacją korporacyjną działającą od 2015 roku. Swoje wsparcie kieruje do społeczności lokalnych na terenie działania spółek grupy Veolia w Polsce. Działalność Fundacji Veolia Polska koncentruje się na wzmacnianiu współpracy międzysektorowej, wspieraniu projektów dedykowanych społecznościom lokalnym i poprawie jakości ich życia w obszarach związanych ze zrównoważonym rozwojem. Zgodnie z mottem „Współpraca w dobrym klimacie”, we współpracy  z miastami realizuje działania na rzecz ochrony środowiska, bioróżnorodności, edukacji ekologicznej  i innowacji społecznych.

[subscribe]