Choć coraz więcej mówi się o szkodliwości alkoholu w życiu płodowym, badania pokazują, że wiele kobiet w ciąży nie zdaje sobie sprawy z ryzyka związanego z piciem alkoholu w ciąży, a wskaźniki konsumpcji alkoholu wśród ciężarnych w Polsce wahają się od 15% do 39%!
Dlatego też niezbędne są w tym zakresie działania edukacyjne, profilaktyczne i pomocowe, by kobiety były świadomego tego co powinny wiedzieć o alkoholu:
- w codziennym życiu
- kiedy planują mieć dziecko
- kiedy są w ciąży lub karmią piersią
Bardzo duże znaczenie mają wszelkie inicjatywy podejmowane na rzecz edukacji i zwiększania świadomości o szkodliwym działaniu alkoholu w życiu płodowym.
Projekt FAR SEAS realizowany przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) ze środków Komisji Europejskiej jest pierwszym międzynarodowym przedsięwzięciem mającym na celu:
- edukowanie kobiet o szkodliwym działaniu alkoholu na dziecko w życiu płodowym
- wspieranie kobiet w ograniczaniu picia alkoholu w czasie ciąży
- zapobieganie powstawaniu Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) u dzieci
W ramach projektu prowadzone są takie działania, jak:
- strona internetowa www.dzieckobezfasd.pl
Celem strony internetowej www.dzieckobezfasd.pl jest niesienie pomocy kobietom w ograniczeniu picia alkoholu w ciąży, bądź zachowaniu abstynencji. Strona zawiera porady online, informacje naukowe i profesjonalne wsparcie.
- szkolenie specjalistów z obszaru zdrowia i pomocy społecznej którzy mają kontakt z kobietami w swojej codziennej pracy
Specjaliści poznali narzędzia i procedury prowadzenia badań przesiewowych i krótkich interwencji oraz rozwijali umiejętności prowadzenia rozmów i motywowania kobiet do ograniczania zachowań, które mogą zwiększać ryzyko picia alkoholu w czasie ciąży.
- nabór do grup badawczych i otoczenie odpowiednim wsparciem i opieką kobiet z grupy ryzyka spożywania alkoholu w ciąży
Adekwatna i profesjonalna pomoc, wsparcie oraz wdrażanie dobrych praktyk, by pozytywnie wpłynąć na rzeczywistość kobiety i jej postawę wobec picia alkoholu w ciąży, to nadrzędny cel realizatorów.
Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej projektu oraz podania informacji o nim dalej!