Ekoprzedszkolaki. Trwa projekt ekologiczny naszego partnera Bliżej Przedszkola!

Czy słyszeliście już o nowym projekcie naszego partnera Bliżej Przedszkola? Projekt zatytułowany jest Ekokulturalne przedszkole, a ponieważ nasza Fundacja już od dawna zaangażowana jest w edukację o segregacji śmieci i recyklingu, z chęcią objęliśmy projekt patronatem! Jeśli jeszcze nie wiecie, na czym polega bycie ekokulturalnym przedszkolem, śpieszymy z wyjaśnieniami.

Przeciętny Polak produkuje rocznie około 300 kg śmieci, w tym zużywa ponad 400 reklamówek foliowych. To przerażające! Tym bardziej że wyprodukowana w sekundę torebka foliowa używana jest średnio przez 25 minut, a rozkłada się nawet 400 lat! Nie od dziś wiadomo, że dobre nawyki lepiej kształtować już od najmłodszych lat, dlatego 1 września 2020 r. ruszył projekt edukacyjny dla przedszkoli mający na celu budowanie ekoświadomości u dzieci. Projekt potrwa aż do 1 czerwca 2021 r. Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie, który – mamy nadzieję – zainspiruje zarówno do podjęcia konkretnych działań ekologicznych, jak i do promowania ekokultury wśród przedszkolaków.

Nauczyciele oraz rodzice pełnią dużą rolę w zakresie kształtowania postaw najmłodszych, dlatego powinni być świadomi, że są przez najmłodszych obserwowani i naśladowani. Obok przekazania wiedzy dotyczącej wpływu zanieczyszczeń spowodowanych przez człowieka na środowisko najważniejsze jest ukazanie sposobów i możliwości zapobiegania tej sytuacji oraz kształtowanie świadomości, że każdy z nas jest za środowisko współodpowiedzialny i nawet niewielkie zmiany mogą przynieść wiele dobrego i być inspiracją dla kolejnych osób. Spowodujmy ekologiczny efekt domina! To właśnie zrobimy w ramach projektu.

Jak aktywnie wziąć w nim udział? Po prostu zacznij działać, a w szczególności:

  • realizuj z przedszkolakami działania w proponowanych przez nas kategoriach:

EKOPLASTYKA – planowanie ekologicznych prac plastycznych (jakie skarby przyrody lub rzeczy uznane za śmieci możemy wykorzystać do stworzenia dzieł sztuki?)

EKOPRZESTRZEŃ – tworzenie otoczenia przyjaznego środowisku (czym jest recycling i gdzie może się nam przydać?)

EKOKULTURA – nawiązywanie współpracy z rodzicami na rzecz środowiska (jak pozyskaną wiedzę wykorzystać w praktyce w codziennym życiu, np. na zakupach lub przy porządkach domowych?)

  • podaj dalej informację o projekcie oraz dziel się relacjami z jego realizacji w mediach społecznościowych,
  • bierz udział w konkursach – informacje o nich znajdziesz na stronie projektu.

Szukających inspiracji zapraszamy do odwiedzenia strony organizatora projektu, Miesięcznika Bliżej Przedszkola, gdzie znajdziecie więcej informacji oraz materiały do przeprowadzenia zajęć edukacyjnych (część z nich można pobrać za darmo): https://blizejprzedszkola.pl/ekokulturalne-przedszkole?ref=MTE5NDA=#

Zapraszamy również do grupy na FB, gdzie możecie się wzajemnie inspirować i wymieniać pomysłami: https://www.facebook.com/groups/blizejprzedszkola/

[subscribe]